Tõrvanõmme mänd

Tölli külas Tõrvanõmme talu juures kasvab pahkliku tüve ja omapärase laiuva võraga 8-haruline mänd. Puu kõrgus on 14,5 m, võra läbimõõt 24 m  ja tüve ümbermõõt 90 cm kõrguselt üle 4,5 m . Kui männil oleks selline ümbermõõt rinna- ehk normaalkõrguselt, võiks teda pidada Eesti jämedaimaks männiks. Et aga tüvi hakkab harunema juba 140 cm kõrguselt, arvestatakse tema ümbermõõtu kõige peenemast kohast ehk 90 cm kõrguselt ning Eesti jämedaima männi tiitlile ta võistelda ei saa.
Kord päästnud mänd taluelanikud hädast. Pereema olnud lastega väljas ja neid rünnanud tige pull. Ema pagenud lastega jändriku männi otsa. Sündmuste järel hakanud ta neid päästnud puud tõsisemalt tähele panema. Ta leidnud, et puu on nii suur ja võimas, et väärib looduskaitse alla võtmist. Naine mõõtnud puu üle ja saatnud andmed looduskaitse ametnikele. Varsti võetudki puu looduskaitse alla.

Mänd võeti looduskaitse alla 1991. aastal.

Puuga seoses kõneldakse lugu, mis seostud tuntud väliseestlasega. Anna Maria Murdochi, maailma mõjuvõimsa ajakirjandusmagnaadi Rupert Murdochi endist abikaasat,  on peetud rikkaimaks praegu elavaks eesti soost naiseks. Ta on edukas ajakirjanik ja avaldanud inglise keeles menukaid romaane. Selle naise isapoolne suguvõsa olla pärit Tõrvanõmme talust. Tema isa Jakob Tõrv olevat enne Teist maailmasõda talust lahkunud ja läinud elama Inglismaale. Seal abiellus ta úotlannaga ja 1944. a. sündis tütar, kellest sai hiljem Austraalias elades Rupert Murdochi abikaasa. 

Vanemad inimesed mäletavad veel neid aegu, kui Anna Maria isa elas Tõrvanõmme talus. Nende pere liikmeid tunti külas kui väga suure tahtejõuga ja kitsi iseloomuga inimesi. Arvatakse, see võib kuidagi olla seoses Tõrvanõmme männiga. On ju mändki kuulus selle poolest, et suudab kehval pinnasel visalt kasvades sageli võimsaks puuks sirguda.