Meie aastaajad

DSC_1557

Foto: Eveli Ilvest

Meie neli aastaaega, suvine ja talvine päikeseseisak, kevadine ja sügisene võrdpäevsus – on ühtlasi meie rikkus ja eluringi iseärasus. Neli aastaaega mõjutavad toiduvalikut ja õnnetunnet. See on tohutu vaheldus nii nähtavas, kuuldavas kui tajutavas maailmas. Need meeleseisundid on igal aastaajal erinevad ja nende vägi on erinev.  Looduskeskkond on ka parim viis, et hoida meeled erksad aastaringi ja olla õnnelik. Vaja lihtsalt võtta mõni aeglane hetk.

Kevad on eufooria ja ärkamine uuele elule. Õhtud ja hommikud on karged ja öö kaanetab veel lompe, kuid päevane päike soojendab juba maad. Metsad ja rannaääred on saabuvate rändlindude päralt. Vaikust ei ole enam kusagil. Päike ja tärkav loodus panevad aga meid tegutsema. Me vaatame üle oma põllud ja köögiviljaaiad ning igal vabal aknalaual või lauanurgal on ettekasvatatud taimede read.  Lühike kevad lõpeb suve leebete tuultega ja soojeneva mereveeda.

Suvi on valgete ööde päralt ja kõige parem aeg taastada elurõõmu. Meie metsatukad ja heinamaad, laukad ja rannaniidud, puhas õhk ja puhas toit  summutavad kõik argisemad mõtted. Ja Tõstamaa on alati olnud piirkond, kuhu tullakse puhkama ning nautima hetke, ammutama väge ja kogema meelelisi elamusi. Me veedame suurema osa ajast väljas ja Tõstamaa on täis mõnusat sagimist.

Suvi lõpeb värviliste loodusmaastikega – kuldkollaste randade- ja viljapõldudega, punaste vahtratega ja kollasekirjute metsadega. See on ka küllusliku saagi aeg, mil eestlane läheb terve pere ja toidukorviga päevaks otsaks metsa. Korilase kombel korjame korvide viisi seeni ja marju ja tunneme sügavat rahulolu lookas hoidiseriiuleid keldris silmitsedes.

Me nimetame seda “kaamoseks”, mis alagab kusagil Novembri keskpaiku ja lõpeb Jaanuari keskel. Päevavalgust napib siis vaevalt 4-5 tunniks, sest päike ei tõuse horisondi kohal just eriti kõrgele. Sügise üleminek talvele on sompus ja pilvine. Detsembris  saabub kohati pakane ja lumi. Meie talvistes loodusmaastikes ei ole värve ja lõhnu. On vaikus ja pimedus. On mustvalge muinasjutt. See hämar aeg on ka aeg tegelemiseks iseendaga. Korrastada oma mõtteid ja sättida ennast valmis uue kevade jaoks. Aga see on ka aeg olla koos lähedastega. Meil on pikad õhtusöögid ühise lauala taga, lauamänguõhtud kamina ees ja matkad rannikul, et saada osa talvisest muinasjutust.