Talv

pilt-1

Foto: Kätlin Kask, Tõlli rannaküla talvel

Õige talv on muinasjutuline. Paksu lumavaiba all magavad metsad ning päike sillerdamas üle härmakristallidega kaetud maastike. See kõik kutsub meid toast välja. Meie talves on päikest peegeldumas merejäält üle ilma. Ja rannikualale iseloomulikult ka tugevad tuulised ilmad. Aegajalt on tunne, et seisame maailma lõpus. Sest must-valge maailm sulab ilma silmapiirita ühte. Ja aegajalt on vaikus. Suur vaikus. Külmunud õhk kajab üle külmunud merejää.

Talveseiklused

DSC_0235

Foto: Toomas Mitt, Manija saar

Seda vaikust ja rahu on raske sõnadesse panna. Lumised talveseiklused pakuvad aga rõõmu nii suurtele kui väikestele. Erilised elamused leiab matkates rannikul või muinasjutulises rabas. Võib minna ka mööda jääteed Manijale Ülle juurde, sõita Maria talus saaniga mööda metsarada, uurida metsas loomajälgi ja proovida lõkke peal teistmoodi toitu.  Soojendava  märtsipäikesega teeme tihtipelae oma tegemistes pause ja joome õues teed.  Ja päeva lõpetab üks mõnus saun. 

Suusatama, kelgutama, uisutama

17

Foto: Toomas Mitt

On ülioluline, et riietus oleks õige. Ja siis ei ole vahet, mida talvel teha. Kas pidada lumesõda, uisutada, kelgutada, suusatada või matkata jala looduskaunites kohtades. Ja me teeme seda kõike. Ja tihtipeale suusatame veel talve viimastel päevadel ereda päikesega rannalähedasel jääl mööda rebase jälgi. Ja uisutame  järvejääl, rabalaugastel ja metsatiikidel, kaasas termos kuuma teega. See on hingematvalt ilus. 

Jõuluaeg

TOM_6434

Foto: Toomas Mitt, Korstna talu

Ettevalmistused Jõuludeks algavad Tõstamaal päris varakult. On meil ju Korstna talu ja seal elab Jõuluvana koos oma memme, päkkapikkudega, hobuste ja teiste sõpradega. Teeb aastaläbi tähtsaid tegemisi ja jõulude eel hoiab meid ilusasti õigel jõulukursil. Detsembri alguses on meil Jõululaat. Ja sealt edasi läheb kui muinasjutus. Kausside viisi piparkooke, mille tegemist on lapsed aasta otsa oodanud. Kõik need pisikesed kodusoojad tegevused koos laste elevuse ja õhinaga. Imeline kodutunne, lõhnadest tulvil kui laual on hapukapsas, lambaparaad, sült, verivorstid, ohtralt isetehtud hoidiseid ja üks uhke kook. Teadaolevalt on vanasti Tõstamaal jõuludeks ka suitsulammast tehtud ( Meie Jõulud /Matthias Johann Eisel/1931 1.10.2018) See kõik aitab meil meeles pidada, kui olulised on meile meie lähedased. Kui oluline võtta aega ja olla koos.