Perekond Stael von Holsteinid Tõstamaal

 

Mõisaomanikud Stael von Holsteinid

Esimene Stael von Holsteinidest mõisaomanik, Wilhelm Fromhold Stael von Holstein (1804-1883), oli Liivimaa rüütelkonna maanõunik. Ta abiellus 1839. aastal Anna Auguste Sophie Bosega (1818-1895). Nii Wilhelm Fromhold kui tema abikaasa armastasid reisida (vaata lähemalt stendi VI). Eriline lemmikpaik oli nende jaoks kuulus kuurortlinn Baden-Baden, kus mõlemad abikaasad erinevatel aegadel ka surid. Nende peres sündis kokku kuus last, kellest kolm tütart surid juba lapseeas. Perekonna materjalide hulgas on säilinud mitmeid mappe pereliikmete omavahelise kirjavahetusega.

Kiri Anna Stael von Holsteinile tema vennalt Karl von Boselt 14. oktoobril

EAA F 3349. n 1, s 14. L 34 ja 34p

 

Anna Stael von Holsteinile saadetud kirjad on peamiselt saksa, vahel prantsuse keeles, kuid nende hulgas on ka ingliskeelsed kirjad vend Karlilt. Võib oletada, et noored harjutasid üksteisele võõrkeeles kirjutades oma keeleoskust. See kiri võimaldab piiluda noore krahv Bose hingeellu. Venna kiri õele algab meeleheitliku tõdemusega, et ta ei tea, kuidas kõike seda, mis on peidus tema hinges paberile suudab panna. Kirja keskmes on neiu, kellesse Karl on lootusetult armunud. Kuid selle noore naise hooldaja meelest ei ole neiu veel järgnevad kaks-kolm aastat abiellumise eas ning ka seejärel on tal lubatud abielluda vastavalt oma soovile. Kirjutamise hetkel on Karlil keelatud igasugune läbikäimine temaga. Neiu nimi jääb kogu kirja vältel saladuseks. Südamevalus noormees lõpetab kirja õele lubadusega talle peatselt külla sõita ning mõnda aega Anna ja tema abikaasa juures peatuda.

Wilhelm Fromholdi poeg August Johann Stael von Holstein (1844-1897) oli abielus Catharina (Kitty) Natalie Adelaide von der Pahleniga (1853-1877), kellega sündis poeg Alexander. Pärast Catharina surma 1879. aastal abiellus August Johann Sophie Heloise Lucie von Nolckeniga (1857-1929).

 

Kasutatud allikad:

http://www.eha.ee/arhiivikool/index.php?tree_id=80   31.07.2018