Anna Maria Tõrv Murdoch

Anna Maria Tõrv Murdock  

 

Eellugu: Tõrvanõmme mänd

Tõstamaa vallas Tõlli külas Tõrvanõmme talu juures künkal kasvab Tõrvanõmme mänd, mis on Kastna tammede kõrval üks huvitavamaid siinseid loodusvaatamisväärsuseid. Pahkliku tüve ja laiuva võraga puu kõrgus oli 1998. aastal 14 m ja tüve ümbermõõt 90 cm kõrguselt 453 cm. Kui Tõrvanõmme männil oleks selline ümbermõõt rinnakõrguselt ehk normaalkõrguselt, võiks teda pidada Eesti jämedaimaks männiks. Et aga tüvi hakkab harunema juba 140 cm kõrguselt maapinnast, on õige tema ümbermõõtu arvestada kõige peenemast kohast ehk 90 cm kõrguselt maapinnast ning Eesti jämedaima männi tiitlile ta võistelda ei saa.

1998. aastal jutustas samas Tõlli külas elav Laine Allikas, et puu võetud looduskaitse alla sellepärast, et päästnud kord Tõrvanõmme talu elanikud hädast. Pereema olnud just parajasti lastega väljas, kui neid rünnanud tige pull. Emal polnud lastega pageda mujale kui jändriku männi otsa. Sündmuste järel hakanud ta neid päästnud puud tõsisemalt tähele panema. Ta leidnud, et puu on nii suur ja võimas, et väärib looduskaitse alla võtmist.Naine mõõtnud puu üle ja saatnud andmed looduskaitse ametnikele. Varsti võetudki puu looduskaitse alla.

 

Fotol Tõrvanõmme mänd 2007.aasta suvel. Foto on teinud Kristiina Lepik.

 

Tõrvanõmme talu ja Anna Maria Tõrv-Murdoch

Eelpool kirjeldatud mänd on oma nime saanud talu järgi, mille maadel see puu kasvab. Tõrvanõmme talus olnud kolm poega ja üks tütar, kellel olnud kõigil pealehakkamist ja seiklejaverd. Kõige vanema poja, Jaani, saatus osutus aga kurvaks. Jaan sattus Saksa sõjaväest tulles Sindis venelaste kätte ja hukkus sõjavangide laagris.

Keskmine poeg Jakob töötas talus rätsepana. Püksitegemise õppis ta külarätsepa juures selgeks. Kui Pärnusse hakati ehitama Suursilda (valmis 1938), läks Jakob sinna tööle. Sealt oli tal aga lihtne välislaevale hüpata ning peagi oli mees jõudnud Šotimaale, kus ta asus tööle rätsepaärisse. Üsna varsti abiellus Jakob Tõrv rätsepaäri tütrega ning neil sündis kaks poega ning tütar Anna Maria (1944). Rätsepaäri omanikule aga välismaalasest väimees ei meeldinud ja abielu tema tütre ja Jakobi vahel lagunes. Abielulahutusega jäid lapsed isale, kes 1954.aastal siirdus Austraaliasse ning avas seal oma rõivapuhastusfirma.

Anna Maria lõpetas Austraalias keskkooli ning suundus seejärel Sidneysse ajalehe “Daily Mirror” reporteriõpilaseks, sest isal polnud piisavalt raha tütre saatmiseks ülikooli. Toimetuses töötates tutvus Anna meediamagnaat Rupert Keith Murdoch’ga. 1967.aasta aprillis nad abiellusid ning 1968.aastal sündis nende esimene laps Elisabeth.

Peagi jäi ajalehemagnaadile Austraalia kitsaks ning koos perega suunduti Inglismaale, kus sündisid pojad Lachlan (1971) ja James (1972).

1974. aastal asuti elama New Yorki. Seal ostis Murdoch oma trustile hulga ajalehti, ajakirju, kirjastusi ja filmistuudioid. 1991.a. hinnati Murdochi vara 6,7 miljardile USA dollarile. Miljärdari prouana lõpetas Anna Tõrv – Murdoch kaks ülikooli, sai magistrikraadi ning on kirjutanud mitu romaani.

Anna Murdoch debüteeris 1985 menuka romaaniga “In Her Own Image”, teine romaan “Suguvõsa nimel” (“Family Business”) ilmus 1988. Tema romaane on tõlgitud saksa, itaalia, portugali, soome ja heebrea keelde. Eesti keeles ilmus tema romaan “Suguvõsa nimel” 1997.aastal.

Selles romaanis on Murdoch kasutanud oma kogemusi kirjastamise ja trükiasjanduse alal, ent autor märgib, et ta ei portreteeri ühtki konkreetset ajalehte või väljaandjate suguvõsa. Oma raamatu olevat ta pühendanud kõikidele ajalehtede rajajatele minevikus, olevikus ja tulevikus.

1986.aastal käinud Anna Maria Tõrv-Murdoch koos isaga ka Eestis. Endel Andrese meenutuse kohaselt kihutanud taksoga Tõrvanõmmele hallipäine mees, kel kaasas ülikallilt rõivastatud keskealine daam. Eesti keelt daam ei osanud, kuid Tõrvanõmme Jaskaga ajanud Endel Andrese pikad jutud maha.

1997.aastal lahutasid Anna ja Rupert oma abielu, mis kujunes üheks kallimaks abielulahutuseks kogu maailmas. 1991.aastal hinnati Rupert Keith Murdoch’i vara umbes 6,7 biljonile dollarile. 1997.aastal toimunud enam kui 30 aastat kestnud abielu lahutuse põhjuseks sai Rupert’i suhe 30-aastase hiinlanna Wendy Deng’ga. Lahutusega sai Anna Murdoch 1,7 biljoni dollari väärtuses varasid ning 110 miljonit dollarit sularahas.

Rupert Keith Murdoch abiellus kolmandat korda seitseteist päeva pärast lahutust Anna Murdochist.

Anna abiellus uuesti oktoobris 1999 William Mann’iga.

 

Kasutatud materjalid:

Udu, A. Tõestisündinud lugu Tuhkatriinust. – Tõstamaa Tuuled nr 2 (14), märts 1997

http://arhiiv2.postimees.ee:8080/leht/97/05/24e/raamat.htm

http://www.eestigiid.ee/?SCat=40&CatID=97&ItemID=1639

http://www.seliring.ee/index1.php?valik=ajalugu

http://www.nndb.com/people/420/000023351/

http://en.wikipedia.org/wiki/Anna_Murdoch