Tõstamaal vändatud filmid

Tõstamaa mõisas, alevis ning ümbruskonnas on vändatud mitmeid tuntud eesti mängufilme.

1962.aastal filmiti Manijal ja Lao rannas mängufilmi “Jääminek”, rezissööriks Kaljo Kiisk. Näitlejatest osalesid H. Laur, Sirje Arbi, K. Välbe, Kaarel Karm, jpt.

1966.aastal tehti Tõstamaal filmi “Tütarlaps mustas”, rezissöör V. Käsper. Näitlejatena lõid kaasa E. Hermaküla, L. Lindau, V. Härm, jt. . Peaosades olid leedu näitlejad. Selles filmis osales veel näitlejana kohalik vanaproua Maria Hendrikson. Kuna filmis üks peategelastest, keda mängis E. Hermaküla, uppus, siis otsiti leinava ema ossa inimest, kelle peres hiljuti just selline kurb sündmus on toimunud. Maria oma poeg oli just hiljuti liiklusõnnetuses surma saanud ja seega sobis tema väga hästi. Meie endine vallavanem mängis kalurit ja kauaaegne Tõstamaa KK direktor Ants Pirso oli kirstukandja osas. Filmiti Matsirannas ja Tõstamaa kirikus. Igas filmis olid näitlejateks Tõstamaa kassid-koerad ja hobused – viimased loomulikult koos kutsaritega. Peaaegu oleks Tõstamaa mõis Tallinnfilmile maha müüdud, kuid õnneks jäi see plaan katki.

1971.aastal vändati Kastna rannas mängufilmi “Tuuline rand”, mille rezissöör oli Kaljo Kiisk. Selleks filmiks ehitati randa terve kaluriküla ja suur “Kaugatoma” mudel meenutas veel mitu aastat seda suursündmust. Selles filmis osales massistseenides väga palju Tõstamaa inimesi.

“Kaugatoma” artikkel

 

*Fotol artikkel Kastnas toimuvast.

 

1972.aastal toimusid peamiselt Tõstamaa koolimajas ja selle ümbruses filmi “Väike reekviem suupillile” võtted. Rezissöör V. Käsper. Peaosades olid Lembit Ulfsak ja Väino Uibo

1974.aastal vändati siinkandis filmi “Ohtlikud mängud”, rezissööriks taaskord Veljo Käsper. See film valmis Tõstamaal ainult osaliselt. Aga tähtis on fakt, et filmi tarvis lasti õhku endine vallamaja Ermistus.

1979.aastal filmiti Tõstamaal film “Jõulud Vigalas”, mille rezissöör oli Mark Soosaar. Kuna Vigala mõis ei vastanud filmile vajalikele nõuetele, siis toodi võtted üle Tõstamaa mõisa. Ka selles filmis osales väga palju kohalikke inimesi. Sama filmi käigus said paljud Tõstamaa kooli ruumid uhke mõisaaegse välimuse ja ilusad valged trepikäsipuud.

1982.aastal filmiti Matsi rannas Arvo Kruusemendi käe all film “Karge meri”. See film jäi viimaseks täispikaks mängufilmiks, mis Tõstamaal, Sõmeri poolsaarel “üles võetud”. Jällegi oli võtteplatsil palju kohalikke elanikke, muuhulgas nautisid öövõtete romantikat paljud keskkoolineiud.

Viimati surisesid kaamerad 1991.aastal, kui Ingo Normet plaanis filmi A.-H. Tammsaare jutustuse “Uurimisel” ainetel. Põhiosa filmiti kunagises Kastna vallamajas, haud laiba jaoks kaevati Tõstamaa kalmistu aiast väljaspoole. Kahjuks selle filmi lõppsaatusest ei tea, kas ta päris valmis sai.

Näitlejad ja lavastajad elasid kohalikes peredes, nautisid kalatehase suitsuangerjaid, söökla odavat toitu ning kohalikku kõrtsimelu. Kõrtsis jutustas õhtuti õllesõpradele seiku oma huvitavast elust karismaatiline filmikunstnik Peeter Linzbach. Paljude näitlejate kohta räägitakse tänini nii tõestisündinud lugusid kui ka legende, mis nii tavaline kuulsate inimeste puhul.

Kasutatud materjal:

Liiv, E. Kinobuss külastas Tõstamaad. Tõstamaa Tuuled, nr 8 (90), august, 2003.