Tõstamaa luidestik

 kulgeb paralleelselt Pärnu-Varbla maanteega. Luited on vahelduva kujuga seljakute ja kuplite ala, kus kasvab kaunis männimets. Kõrgeim luide (28 m ü.m.p) on legendiga seotud Levaroti mägi.

Levaroti mäe kohta on teada kaks lugu.

1. Kui mõisavalitseja Tootsi ajal soopõldusid tehtud, vedan teomehed pinnase täiteks liiva Tõstamaa liivamägedest. Vedan ka kõige kõrgemast ja suuremast mäest. Oma levakotid riputan nad mäel kasvavate puude külge. Lõuna ajal leidnud aga tühjad kotid eest. Alevi pasatskid olid need vahepeal tühjaks tein. Teomehe süda saan täis ja käratan: “Kuradi levaroti!”

Nii saanudki see suur mägi omale nime Levarott. Aga kas pasatskid need ainsad näppajad olid? Võib-olla oli hoopis nii, nagu juttu Tõstamaa rahvalaulus “Vanamees kündis metsa ääres”.

2. Üks rändurmees, kes paremat elupaika otsis, jõudis õhtu eel kõrgema mäe otsa. Sättis end sinna magama, pannes leivakoti (levakoti) pea alla. Hommikul ärgates polnud leivast enam suurt järele jäänud, veidi puru vaid. “Kuradi levarotid”, sest arvas, et rotid leiva ära viinud – söönud.

Nii saanudki Tõstamaa kõrgem mägi (luide) oma nime.