Foto: Eveli Ilvest
Selleks, et nautida oma tööd, peab sul vahepeal igav olema. Molutamine on enese laadimise aeg.
/A.Kivirähk/
Võimalus vabalt hingata, minna metsa või merele, korjata marju ja seeni ning eestlaslikult mõelda ja kaaluda, vajavad aega. Ja samuti on meil vaja aega, et astuda korraks välja argipäeva askeldustest. Jalutuskäigud meie rannaniitudel või astudes niisama metsas keset looduse päriselu, kuulates vaikust või nautides hingematvaid päikeseloojanguid, annavad meile tagasi õnnetunde ja tänutunde. Meie loodus on ühiselt hoitud rikkus. Võta endale see hetk kuulata ja märgata suuremat maailma enda ümber. See ühendus annab paraja laengu elujõudu ja rahulolu. Need hetked sillutavad teed õnnetundele…….ja need mõnusad suvised molutamised aitavad ka pimedamal ajal paremini hakkama saada.
Saun on muistsete eestlaste püha koht ja tempel. Vanad eestlased ei käinud kirikus vaid saunas. See oli siis ja on ka täna tervise taastamise ja arstimise koht ning ka koht mõnusalt aja veetmiseks. Saun on endiselt üks eelistatumaid viise kiires ja stressirohkes elutempos aeg maha võtta ja lõõgastuda. Kuidas siis käib see ehe Eesti saun: sauna köetakse puudega ja paras temperatuur jääb 80-100 kraadi vahele. Ja siis võetakse leili, kuiva kehaga ning ilma riieteta ja eheteta. Kuuma kaitseks võib pähe panna mütsi. Siis jahutatakse keha maha, pestakse või puhatakse. Seejärel algab tõsisem saunavõtmine. Keha kuumutatakse uuesti üles ja hakatakse vihtlema. Eriti tervendav on kui vihtleb keegi teine. Vihtlemisel on mitu väga oluliset ülesannet. Vihtlemine aitab kuumal õhul paremini ringleda, kiirendab nahaalust vereringet, vihtlemisel on kerge masseeriv ja puhastav effekt nahale. Peale testkordset saunaskäimist võib jahutada ennast tiigis, jääaugus või mõnel muul viisil. Ja nii edasi, vahepeal jahtudes ja vahepeal viheldes ja leili võttes, et kõik kuri saaks kehast välja aetud. Tõstamaa kandis on saunas kasutatud ka kadakavihtasid, mille okkad peale 10 minutilist leotamist pehmenevad. Aga viha võib teha ka ravimtaimedest. Kuumas eralduvad eeterlikud õlid muudavad saunaskäigu aroomiteraapiliseks kogemuseks. Peale viimast leili võib laval ennast meega või mudaga sisse kreemitada, masseerida nii käte, kui nuia kui kividega ja lausuda tervendavaid sõnu. Tõstamaal on ravimuda nii meres kui järves. Ja ilma saunata ei ole ühtegi majapidamist.
Viimane ja ehk kõige olulisem reegel kogu saunarituaali juures on see, et sauna ei minda viha-tundega ega tüli ja pahandustega. Saun on lõõgastumiseks.
Vanade eestlaste
suitsusaun
Muistsete eestlaste suitsusauna rituaal on omamoodi eriline kogemus, mida aitab kogeda Maria talu saunamees. Saunaõhtut saadavad lood ammustest suitsusauna kommetest ja tavadest.
Maria talu saunateraapia
Maria talu saunateraapia on ehe kogemus erinevatest massaazidest, maskidest ja vihtadest. Abiks selle kõige juures on eriline saunamees. Saunarituaalid ja saunateraapia on suur osa meie pärimuskultuurist.
Saunaõhtud Ermistu järvel
Lõõgastu niisama sõpradega, veeda aega koos kallimaga või pea sünnipäeva: romantiline puuküttega ujuvsaun Ermistu järve suveöös on unustamatu elamus.
Jaaguranna higitelk
Jaaguranna Lillelaagri väekate rituaalide hulka kuulub ka Indiaani higitelgi tseremoonia. Sinna looduse keskel läbi viidavale rituaalidele on tee leidnud inimesi kaugemalt ja lähemalt.
Foto: Eveli Ilvest
Kuidas kogeda heaolu või õnnetunnet. Meeleteadlikkus /mindfullness/ on hoiak, millega me kogeme igapäevaseid sündmusi. Meeleteadlikkuse treenimine loob aga tunduvalt suurema oskuse tulla toime tänapäevaste väljakutsetega isiklikus heaolus nagus stress, enesehinnag, suhted ja positiivsus. Kuidas treenida meeleteadlikkust. See ei ole lihtsalt koos matkamine mööda metsi või rannikut. See on meelte teadlik ja aeglane treenimine läbi keskendumise. Olgu selleks siis näiteks metsa katsumine (forest bathing) või kivil istumine. Seal ei ole ühtegi ettekirjutust. Või kuidas kogeda vaikust. Kuidas üldse kuulata vaikust läbi helide. Vaikusel on mitmeid varjundeid. Vihmapiiskade kukkumine, jää praksumine kevadisel rannal või külmavõetud maailma lõputu vaikus. Vaikus on inspiratsioon ja sisemine tugevus. Ja me ise valime oma kogemise tee. Need lood on osa meie kasvamisest, mille oskused kiires elutempos kipuvad kaduma. Tõstamaa metsik loodus on väga võimas kooslus praktiseerimaks meeleteadlikkust.
Tõhela paadipesa ELAN massaazibuss
Massaažibuss on massaažisalong ratastel, mille saab tellida kõikjale, kuhu autoga ligi pääseb: puhkekohtadesse, Tõstamaa mõisa juurde, suvilasse või oma telgi kõrvale. Igal juhul on see väga lõõgastav võimalus ennast keset argipäeva tegemisi välja lülitada. Tunne elust mõnu!
Meeleteadlikkuse treenimine
Meeleteadlikkuse treenimine on teadlikult teadvustatud tegevused. Lühikesed keskendumisharjutused toovad meie ellu rohkem kohalolu ja tasakaalu. Neid saab teha igaüks – sobivad nii lastele kui täiskasvanutele. Treeningud toimuvad nii metsas kui rannas.
Jaaguranna Lillelaagri erilised hetked
Jaaguranna Lillelaagris võib kogeda nii klassikalist massaazi kui tantramassaazi, üksi, kahekesi või suurema seltskonnaga. Või hoopis areneda teistmoodi toetatud hetkede.
Aeglased hetked mesilastega
Mesilaste ühtlane sumin on kui meditatsioon, mis mõjub tervendavalt tervele meie organismile. Mesilaste mikrovibratsioon, bioenergeetika ja mesitaru õhk tasakaalustavad nii vaimset, füüsilist kui emotsionaalset keha. Aeglased hetked mesilaste keskel aitavad kaasa keskendumisoskusele, parandavad tähelepanu ja tuletavad meelde, kuidas ennast argipäeva kohustustest välja lülitada.
Vaikuse minutid looduses
Miks meie keha vajab vaikust. Kuidas kuulata ja kogeda vaikust ja õppida keskenduma infoküllases maailmas. Metsas või rannas on vaikusel erinevad helid. Läbi helide vaikuse poole liikudes on väliseid ärritajaid aina vähem ja oskame kuulata ka iseennast.
Teadlik hingamine looduses
Oma kiire elutempo juures ei hinga me piisavalt sügavalt. Hingamine on aga üks olulisemaid protsesse meie organismi jaoks. Sügav hingamine aitab puhastada verd ja alandada stressi. Sügavama hingamise jaoks tuleb aga kasutada diafragmat. Meie puhta õhuga vanad metsad sobivad suurepäraselt värske õhu vannideks ja hingamisharjutuste tegemiseks.
Foto: Katrin Uustalu, Värati laht
Me kõik peame vahepeal puhkama. Puhkama sellest rahutust ja kiirest maailmast meie ümber. Ei jaksa ju aina mõelda ja analüüsida. Sõnad aitavad meil küll tõlgendada ümbritsevat maailma ja olla ühenduses aga vahepeal peab laskma mõtetel minna omasoodu jooksu. Vaikus on vaba ruum meie mõtete vahel. See on inspiratsioon ja puhas rõõm, see on iseolemine ja maailmatunnetus.