Üritused Tõstamaa mõisas

TOIMUNUD ÜRITUSED 2015:

 

5.juulil esines mõisaõuel Capoeira Senzala

 

13.juunil toimus Kammermuusika suvefestivali raames Tõstamaa mõisas keelpillitrio FRESH! kontsert.

 

2. mail esines naisansambel Midrilind Varblast

Top Ten

 

1944

 

Elmo Nüganeni uus mängufilm käsitleb 1944. aasta sõjasündmusi Eestis. Tegevus hargneb Sinimägede lahingutest juulis kuni Sõrve sääre vallutamiseni Punaarmee poolt novembri lõpus.

 

Sõda näidatakse mõlema osapoole – Saksa armees ja Punaväes sõdivate eestlaste silme läbi. Valikuid tuleb langetada mitte ainult sõduritel, vaid ka nende lähedastel.

 

Režissöör Elmo Nüganen, stsenarist Leo Kunnas, operaatorid Rein Kotov ja Mart Taniel, kunstnik Kalju Kivi, monteerija Tambet Tasuja, produtsent Kristian Taska. Osades: Kristjan Üksküla, Kaspar Velberg, Maiken Schmidt, Hendrik Kalmet, Karl-Andreas Kalmet, Priit Pius, Märt Pius, Hendrik Toompere Juunior, Gert Raudsep, Mait Malmsten, Peeter Tammearu, Ain Mäeots, Rain Simmul, Kristjan Sarv, Ivo Uukkivi, Andero Ermel ja teised.

 

Tootjad: Taska Film ja MRP Matila Röhr Productions (Soome)

 

Film on valminud Eesti Filmiinstituudi, Kaitseministeeriumi, Kaitseväe, Eesti Kultuurkapitali ja erakapitali toel.

2014

nullpunkt kirsitubak

 ma ei tule tagasi

 

25. juulil 2014 kell 20.00 toimub mõisasaalis Hedvig Hansoni kontsert "Puudutus". Piletid müügil Piletilevis ja tund enne algust kohapeal. Pileti hind eelmüügist ostes 13/11 eurot ja kohapeal 15 eurot.

000 Hedvig Puudutus

 

3. augustil 2014 kell 19.00 Tõstamaa Suveteatri etenduse "Tsepeliin" esietendus Tõstamaa mõisas. Etendused toimuvad Tõstamaa mõisa saalis seel 6. augustil kell 20.00, 8. augustil kell 20, 10. augustil kell 16.00 ja 20.00, 13. augustil kell 20.00, 14. augustil kell 20.00, 15. augustil kell 16.00 ja 20.00, 16. augustil kell 16.00 ja 20.00, 17. augustil kell 16.00 ja 20.00 ning 23. augustil kell 16.00 ja 20.00. Piletid on müügis Piletilevis ja Tõstamaa mõisas. Pileti hind on 15 eurot. Piletimüügi kohta Tõstamaal saab täpsemat infot Moonika Adlerilt telefonil 58 04 58 89 või e-mailitsi See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

29. jaanuar 2014 Tõstamaa mõisa kinoõhtu - Ilmar Raagi mängufilm "Kertu".

6. veebruar 2014 Tõstamaa mõisa kinoõhtu - kordusseanss Ilmar Raagi mängufilmile "Kertu".

kertu

26. veebruar Tõstamaa mõisa kinoõhtu: Manfred Vainokivi dokumentaalne mängufilm "Riigivargad" (2014). Filmile eelnes kell 18 kohtumine filmi režissööri Manfred Vainokiviga. Filmi treiler on SIIN. Pileti hind täiskasvanule 2 eurot, pensionäridele ja õpilastele 1 euro. 

6. märts Tõstamaa mõisa kinoõhtu: filmi "Riigivargad" kordusseanss.

27. märts Tõstamaa mõisa kinoõhtu:  näidati Mati Põldre uusimat dokumentaalfilmi "Koguja", mis räägib põlisest pärnakast ja kirglikust bibliofiilist Olaf Esnast.

Olaf Esna on kirglik bibliofiil, mees, kes teab oma kodulinnas iga suguvõsa, maja ja tänava ajalugu. Viimased paarkümmend aastat on pensionieas Esnal ühe vana maja keldris antikvariaat. Ta ei ole tavaline kaupmees, kes ostab odavalt ja müüb kallilt. Esna on koguja ja jagaja. Tema keldrist leiab midagi tõsine kollektsionäär ja vanade lehesabajuttude otsija, maailmarändur ja kummitustehuviline. Paljud tulevad lihtsalt nõu küsima. Tühjalt ei lähe siit keegi tagasi.

Filmi tutvustas enne seanssi režissöör Mati Põldre.

Lisaks esimesele filmile näidati märtsikuu kinoõhtul ka teist Mati Põldre filmi Raimond Valgrest "Igavesti teie..." (1976).

Pileti hind esimesele seansile ("Koguja") oli täiskasvanule 2 eurot, pensionäridele ja õpilastele 1 euro. Teine film ("Igavesti teie...") on tasuta. Mõlema filmi pikkus ca 50 minutit.

11. aprill 20. sajandi alguse stiilis SALONGIÕHTU, kus külaliste meelt lahutavad Peeter Kaljumäe ja Meelis Sarv. Eeskavale järgneb tantsuõhtu bigbandi TP Brass saatel. Avatud on kohvik. ÜRITUS JÄI ÄRA NING LÜKKUS EDASI SUVELÕPPU!

Risttuules 117. aprill Tõstamaa mõisa kinoõhtu: Martti Helde film "Risttuules". Filmi tutvustatakse Allfilmi kodulehel (http://allfilm.ee/filmid/risttuules-2012-2/) järgmiselt:

14. juuni 1941. Eestit, Lätit ja Leedut šokina tabanud küüditamisööl tuleb oma kodu jätta kümnetel tuhandetel süüta inimestel. Ilma kohtuotsuseta ootab mehi vangilaager, naisi ja lapsi Siberi asustamata alad. Stalini käsul korraldatud salaoperatsiooni eesmärgiks on Balti riigid põliselanikest puhastada. Siberisse saadetakse ka õnnelikus abielus ja väikse tütre ema Erna, kelle jaoks aeg saab teise mõõtme. Ebainimlikes tingimustes nälga ja alandust trotsides leiab naise hing vabaduse kirjades, mida ta oma vangilaagrisse mõistetud mehele läkitab. Ometi röövivad Siberi-aastad Ernalt midagi märksa hinnalisemat kui vaid nooruse.

Film põhineb tõsielulistel sündmustel ning jutustab erakordses filmikeeles, nn tableau vivant-stiilis tuhandete eestlaste saatusest.

 

26. aprillil osales Tõstamaa valla esindus messil "Maale elama!". Mess oli suunatud kõigile neile, kes unistavad maal elamisest. Messil tutvustasid kogukonnad ennast ja oma piirkonda ning sealseid elamis-, õppimis- ja töötamisvõimalusi. Sai lisa pärida ja aru pidada, teemakohaseid ettekandeid kuulata ja messikohvikus maiustada. Mess toimus Tartu südalinnas Turu spordihoones (Turu tn 8, Tartu) kell 11-18. Osalejatele oli messi külastus tasuta.

 

maale elama mess

Fotol vasakult Valeri, Karin, Liina ja Moonika.

Rohkem infot leiad aadressilt www.maale-elama.ee.

 

1. mail 2014 toimus maaturismiettevõtete AVATUD USTE PÄEV! 1. mail olid üle Eesti avatud palju maaturismiettevõtted, sealhulgas ka Tõstamaa mõis ning Tõstamaa Käsitöökeskus. Ettevõtted olid avatud 11.00 - 17.00 ning alates 11.00-st kuni 16.00-ni tehti mõisas huvilistele tasuta majaekskursiooni. Tõstamaa mõisa külalisi tervitasid Kristiina Sireli ja Triin Tugim.

 

17. mail toimus üleriigiline MUUSEUMIÖÖ, mille raames oli ka Tõstamaa mõis ja muuseum huvilistele avatud kell 21.00 - 24.00. Kell 22.00 toimus esimene avalik müstikatuur, kus osales natuke enam kui paarkümmend inimest. Muuseumiöö kohta on rohkem infot aadressil www.muuseumioo.ee.

 

23. mail tähistas muuseum 195 aasta möödumist pärisorjuse kaotamisest Liivimaal kontserdiga, kus astusid muusikalise osaga üles Tõstamaa kooli õpilane ja Pärnu Kunstide Maja solist Maret Palusalu koos Pärnu Kunstide Maja solisti Karmen Kõrnase ja rahvamuusikaansambli Cantelo'ga. Pileti hind oli 3 eurot, õpilastele ning pensionäridele 2 eurot. Sõnalise osaga esines Ingmar Juurik, kes oli ühtlasi ka kontserdi juht. Tõstamaa muuseum tänab soliste, nende õpetajat Endla Murd'i, kontsertmeister Irina Oad', õhtujuhti Ingmarit ning rahvamuusikuid ansamblist Cantelo ja rahvatantsupaari.

 

kontsert maret Karmen Cantelo FB-sse        Cantelo

Fotodel: Kontserdi kuulutus ning hetk meeleolukast kontserdist (Foto kontserdist: Toomas Mitt, kuulutuse kujundus: Toomas Mitt)

 

14. juuni kell 10.00 Tõstamaa muuseumi väike muuseumiväljapanek Pootsi laadal.

 

30. juunil avati näituse "Kino ajalugu esemestes" 3. hooaeg, näitus "Eesti Joonisfilm 40" ja päevapiltnik Kaljo Suure mälestusnäitus.

 

Kalju Suur.plakat.OK  KINONÄITUSE avamine.2014

 

 

 9.- 20. juulil mängiti Tõstamaa Rahvamajas 2013. aasta suvel esietendunud näitemängu "Vanameestesuvi", mis on Gerda Kordemetsa kolmas näidend („Pruutide kool" 2011, „Surm, sünd ja laulatus" 2012) ning mille tegevus toimub 1969. aasta augustikuul ühes väikeses alevis. „Vanameestesuvi" rääkia rahva poolt jumaldatud meelelahutajate raskest argipäevast. Kurbadest klounidest, kes peavad laval särama, kuid on tegelikult õnnetud ja pettunud. Ja omavahel tülis.

Osades Andrus Vaarik, Laine Mägi, Indrek Ojari, Liis Laigna, Kersti Tombak ja Peeter Jakobi. Etenduse kestus koos vaheajaga 3 tundi. Avatud oli EINELAUD ja kohvik KASEKE.

VANAMEESTESUVI Tõstamaa Rahvamajas: 9. juuli kell 19.00, 11. juuli kell 19.00, 12. juuli kell 16.00, 13. juuli kell 16.00, 16. juuli kell 19.00, 18. juuli kell 19.00, 19. juuli kell 16.00, 20. juuli kell 19.00. Pileti hind on 14 eurot.

 

vanameestesuvi PLAKAT2  laine ja andrus


 

 

2013

LÕUKA JUTUD

Tõstamaa muuseum koostöös Pärnu Fringe festivaliga viis 31. mail kell 19.00 läbi jutuvestmisürituse Lõuka metsaonnis, kus lõkketule saatel räägiti muhedaid lugusid olnust ja olevast ehk siis jahist, metsast ja loomadest Tõstamaa kandis. Lisaks vesteti metsamuinasjuttu ja mängiti paar pillilugu. Üritus oli tasuta, osalejatel paluti end vaid ette registreerida. Kokku tuli metsaonni pea 30 inimest, kellest pooled Pärnust ja pooled Tõstamaa kandist.

 

Lõuka jutud

 

JUULI 2013

 

Mängiti Tõstamaa mõisasaalis Gerda Kordemtsa lavastust "Surm, sünd ja laulatus", kus peaosades Laine Mägi ja Andrus Vaarik.

Näidend „Surm, sünd ja laulatus" koosneb kolmest päevast mõisaproua Anna Meyer von Gyldenfeldt´i (sünnidaatum teadmata; surn. 1710) elus. Pildid ilmuvad meie ette ärapidises järjekorras – esimeses osas on Anna 90-, teises 35- ja kolmandas 24-aastane. See on fantaasia, mis mängib mõne üksiku Anna elust teadaoleva faktiga.
Anna abikaasa Benedict Andreas von Helmersen tõi ta jõukast Saksimaa perest külmale ja pimedale Liivimaa äärealale, kus tema kaaslasteks saavad üksindus, lapsed ja teenijad. Ometi kasvab Annast tõeline matroon, kes juhib Tõstamaa majapidamist 70 aastat ja kasvatab üles 13 last. Anna on suur inimene suure saatusega. Sest tema suutis – vaatamata kõigele – õnnelikuks saada. Esimene pilt „Surm" toimub Anna surmapäeval. Osalised Anna ja tema üheksas poeg Heinrich von Helmersen. Teine pilt „Sünd" toimub Heinrichi sündimise päeval, tegelased on Anna ja tema abikaasa Benedict Andreas. Kolmanda pildi „Laulatus" tegevus leiab aset veel 9 aastat varem – Anna ja Benedict Andrease laulatuse eel.

 

surmsundjalaulatus

 

NÄITUSED MÕISAS JUUNI - AUGUST 2013

 

3. korruse korstnasaalis oli avatud muuseumiväljapanek hügieenitarvetest läbi aja.

Keldrikorrusel oli avatud kinoajaloonäitus Jaak Ellingu kureerimisel.

3.korruse koridoris olid väljas Uku Käärmann'i maalinäitus.

Alates 9. augustist kuni oktoobrini oli mõisa I korruse roosas koridoris avatud rahvahariduse 325. aastapäevale pühendatud näitus "Ajajoon Tõstamaa rahvahariduses 1688 - 2013".

 

KOHALIKU OMAALGATUSE PROGRAMMI TOETUSEL SOETATI MÕISA UUED KLAASVITRIINID

 

Seltsingu Tõstamaa Mõisapreilide Selts abiga soetati Tõstamaa muuseumile sel suvel kaks uut klaasvitriini muuseumile annetatud väikeeksponaatide väljapaneku parendamiseks. Klaasvitriinide soetamist muuseumile toetati Pärnumaa Kohaliku Omaalgatuse programmist 1250 euroga. Vitriini jõudsid mõisa augustikuus.

 

kysk-Sisemin logod-valgel2x1 ver6 1 1024

 

klaasvitriin moisas

 

Klaasvitriinid telliti firmalt OÜ Peegelklaas. Vitriinid on paigutatud muuseumisse: üks 3. korrusele Korstnasaali ning teine muuseumi keldriruumi.

Projektijuht oli Liina Käär.

 

GRUNTVIGI PROJEKTIKOHTUMINE 30. SEPTEMBER - 4. OKTOOBER 2013

 

30. septembrist kuni 4. oktoobrini võõrustab SA Tõstamaa Mõis Gruntvigi-projekti "Everybody Can Do It!" partnereid Türgist, Hispaaniast, Inglismaalt, Soomest ja Prantsusmaalt.

Nädalase kohtumise jooksul töötatakse projekti eesmärkide saavutamiseks erinevate pooleliolevate ülesannete kallal, tutvustatakse kohalikku ümbrust ja kogukonda, mille raames tehakse ühiselt käsitööd Anu Randmaa juhendamisel, käiakse ära Manijal ning vaadatakse natuke ringi ka Pärnus.

Projekti peamiseks eesmärgiks on uurida ja saada ülevaade erinevate partnerriikide soolisest võrdõiguslikkusest ning välja töötada erinevaid metoodikaid antud teema käsitlemiseks ja õpetamiseks hiljem oma kogukonnas.

Projekti toetatakse Euroopa elukestva õppe programmi täiskasvanuhariduse allprogrammist GRUNTVIG.

 

grundtvig-logo-with-eu-flag-and-text     logo

 

TÕSTAMAA ÕPILASTE HEATEGEVUSKONTSERT 28. NOVEMBRIL 2013

 

heategevuskontsert

 

Heategevuskontserdi korraldasid Tõstamaa Keskkooli õpilased, kes õpivad muusikaõpetaja Ivi ning rahvamaja juhataja Õnnela käe all. Kontserdil esitati klaveripalu, esitati mitmesuguseid laule nii üksi kui ansamblis. Üllatusesinejatena astusid üle Madis flöödil ning õpetaja Galina lauluga.

Heategevuskontsert korraldati eesmärgiga koguda raha Tõstamaa kooli õpilaste muusikahariduse edendamiseks ehk väikekandle soetamiseks. Piletitulu ja lahkete annetajate toetusel koguti kokku 167,50 eurot, mille eest on võimalik soetada ilmselt juba kaks väikekannelt.

Täname kõiki esinejaid, kuulajaid ja annetajaid!

 

29. NOVEMBRIL TOIMUS MÕISASAALIS KINOÕHTU "MANDARIINID"

 

mandariinidplakat

 

PLPK 10. AASTAPÄEVA ÜRITUS

 

13. detsembril toimus Tõstamaa mõisas Pärnu Lahe Partnerluskogu 10. aastapäeva tähistamine.

 

JÕULULAAT 15. DETSEMBRIL 2013

 

joululaat kuulutus


 31. juulil 2010 toimus Tõstamaa valla IV muuseumipäev, mille raamesse olid kavandatud mitmed erinevad üritused

 

Kell 12.00 toimus ekskursioon jalgratastel Tõstamaa alevikus ning tutvuti alevi vaatamisväärsustega ja kohtadega, mis on ajalooliselt siiani meie külas olulised. Tõstamaa mõisa ette kogunes südapäevaks kümmekond inimest, kellega koos sõideti läbi lolli paruni mälestusmärgi juurest ja vana takka lauda juurest. Edasi peatuti soopõldude vahel, kust suunduti edasi endise kirikumõisa ja Taela talu juurde. Seejärel tehti pikem peatus keskalevis ja kiriku juures. Kogu tuur lõppes tagasisõiduga mõisa juurde. Matka vedasid ühisel Liina Käär ja Mari Lühiste.

 

Peale matka toimus kella kolmest kahe näitus avamine ja tutvustamine. Muuseuminäitus "Väikesed vanad asjad" ning Eve ja Liina Kääri fotonäitus "India näod". Avamisele oli kogunenud ca 30 inimest, kellega uudistati eksponaate ja räägiti india-juttu. Samuti tehti teatavaks Tõstamaa mõisa tunnuslause, milleks sai Andres Lauri pakutud "Tõstamaa mõis - annab tarkust, austab aega". Fotol: eksponaatide tutvustamine blackboxis.( Toomas Mitt)

 

Muuseumipäev lõppes kell kuus alanud Siiri Sisaski kontserdiga "Oma laulud" mõisasaalis. Hoolimata tavapärasest mõnevõrra kallimast piletihinnast oli kontserti kuulamas ca 90 inimest. Siiri Sisask esitas endaloodud laule, mis olid ilusad, võimsad ja hingeminevad.

 

2. veebruaril 2010, avati Kihnu muuseumis näitus Pärnumaal sõitnud laevadest

Näitus jääb avatuks veebruari lõpuni. Kel Kihnu asja, minge kindlasti muuseumi uudistama!Näituse pani kokku Tõstamaa muuseumis Liina Käär. Näituseks vajalik materjal saadi kokku Ivar Kokka, Olaf Esna ja Jüri Tensoni abiga.

 

Juuli-oktoober 2009 oli muuseumis väljas kohaliku mehe Evald Jõgisu miniekspositsioon meremehekraamist, mis tal oma meresõiduaastatest alles on hoitud

Evald Jõgisu kohta saad pikemalt lugeda Tõstamaa Tuultest.

 

31. juulil 2009 toimus III Tõstamaa valla muuseumipäev

Muuseumipäeva raames avati Omar Volmeri juubelinäitus, kus olid eksponeeritud tema joonistatud eskiisid filmile „Jõulud Vigalas", raamatuillustratsioonid ning maalid.

 

Päeva lõpetas "Jutuõhtu mõisas", kus muuseumi mustas toas jutustasid kohalikke lugusid Tõstamaa Tutid.

 

26. juunil 2009 avati muuseumi korstnasaalis näitus TÕSTAMAA VALLA MEHED NÕUKOGUDE ARMEES

Näitusel olid eksponeeritud Tõstamaa kandi meeste meenutused, fotod ja esemed ajast, mil nad teenisid nõukogude armees.

 

* Fotol endine reamees Henn Algpeus demonstreerimas jalanartsu kasutamist armees. (Foto Eve Käär)

 

25. veebruaril 2009 avati muuseumi korstnasaalis fotonäitus Pärnumaa purjelaevadest

Näituse avamisel rääkisid Pärnumaa laevadest ning Pärnu sadamast nii minevikus kui tänapäeval ajaloolane Olaf Esna ja Pärnu sadamakapten Riho Prints.

 

Detsembris 2008 sai Tõstamaa mõis uhke peegli omanikuks

Tõstamaa mõisa fuajees seisab alates 2008.aasta detsembrist uhke ja auväärikas peegel, mille restaureerimiseks sai mõis abi Kultuuriministeeriumi Mõisakoolide programmist. Loe pikemalt peeglist siit.

 

26. juulil 2008 toimus Tõstamaa mõisas II Tõstamaa valla muuseumipäev

Muuseumipäeva raames avati muuseumi uus näituseruum keldris, blackboxis, kus on vaatamiseks erinevaid fotosid ja esemeid Eesti Vabadussõjast.


Lisaks fotonäitusele toimus päeva raames ringsõit Tõstamaa valla muuseumites. Külastati Tõhela Koduloopööningut, Seliste muuseumituba, aga mindi vaatama ka naabervalla Varbla muuseumit. Päeva lõpetas humoorikas moeshow Tõstamaa Tuttidelt ning kontsert, kus astusid üles Priit Pedajas ning kandleansambel Sotto Voce liikmed Ruth Kuhi ja Laura Linnas.

 

23. märtsil 2008 toimus Tõstamaa mõisa saalis Ülestõusmispüha kontsert-palvus

Muusikalist rõõmu pakkusid Audru laulunaised. Teenis õpetaja Tiina Janno.

 

28. veebruaril 2008 toimus Tõstamaa Rahvamajas KIPA-projekti õppepäev "Väikeveekogude rajamine ja hooldamine"

Õppepäeval anti ülevaade sellest, kuidas väikeveekogu rajada, milliseid taimi sinna istutada ja millised on tiikides elavad putukad, kalad jms. Õppepäeva viis läbi Jüri Tenson.

 

24. jaanuaril 2008 avati Tõstamaa mõisa korstnasaalis HOBI-näitus.

Näitusel eksponeeriti Tõstamaa vallarahva hobid, kus olid eksponeeritud nii erinevad kollektsioonid kui harrastused.

 

Näituse eesmärgiks oli tutvustada vallarahva huvisid ja tegemisi vabal ajal ning ühtlasi anda ideid, millega oma vaba aega sisustada.

Näituse avamisel said kollektsionäärid, hobilised ise ka oma harrastusi tutvustada: Ants Lahe tutvustas oma väga huvitavat vanade fotoaparaatide kollektsiooni, Marge Päästel näitas ja rääkis ehete ning heidekottide valmistamisest, Maimu Juhkam rääkis sellest, kuidas ja miks ta hakkas tegelema kudumise, heegeldamisega ning Aime Maruse, kelle hobiks ja suurimaks kireks on laulmine, esitas kaks laulu näituse külastajatele. Näitus oli avatud korstnasaalis kuni märtsi keskpaigani.

 

*Esimesel fotol tutvustab oma kollektsiooni Ants Lahe (Toomas Mitt)

 

*Teisel fotol esineb Aime Maruse (Toomas Mitt)

 

KIPA-projekti toetab Pärnumaa Kohaliku Omaalgatuse Programm

 

22. jaanuaril 2008 toimus Tõstamaa Rahvamajas KIPA-projekti õppepäev "Enesekaitse lühiõppus tavakodanikule"

Õppepäeval räägiti ja õpiti ennast kaitsma olukordades, kus tänaval mõni kurikael ründab. Toomas Miti juhendamisel katsetati erinevaid situatsioone, kus kurikaelinimesele kallele tungib ning mida siis tegema peaks. Õppepäeval osales kokku ca 20 inimest.

 

* Fotol demonstreerivad Toomas ja Sirje olukorda, kus tänavakaak noaga ründab.

 

27. detsembril 2007 toimus Tõstamaa mõisas KIPA-projekti raames täiskasvanute koolitus, kus räägiti ehete valmistamisest ja nende disainist


KIPA-projekti sai alguse 2007.aasta novembris ning selle eesmärgiks on õpetada Tõstamaa valla elanikele uusi oskusi ja anda uusi teadmisi teiste oma valla elanike poolt.

 

Lisaks sellele viiakse koolituse raames läbi täiskasvanuharidust puudutav uuring Tõstamaa vallas.

 

Esimese koolituse disainist ja ehete valmistamisest viis läbi Inger Vahuvee, kes töötab Tõstamaa Keskkoolis kunsti- ja käsitööõpetajana.

 

*Esimesel fotol koolituse läbiviija Inger Vahuvee

 

*Teisel fotol valib koolitusel osalenud Katrin välja klaasitükke, millest valmistada kauneid klaasehteid.

 

KIPA-projekti toetab Pärnumaa Kohaliku Omaalgatuse Programm

 

26. detsembril 2007 tähistati Tõstamaa mõisas Tõstamaa muuseumi 1. aastapäeva

Muuseumi aastapäevaks etendasid Tõstamaa Tutid Jõulumüsteeriumi ning pärast etendust toimus ringkäik muuseumis. Ringkäigul näidati muuseumi uusi eksponaate ning räägiti sellest, mis vahepeal toimunud on.

 

*Fotol Tõstamaa Tutid pärast etendust (Toomas Mitt)

 

11. detsembril 2007 Eesti mereväekapteni Eustaatius Miido poeg Henno Miido kinkis Tõstamaa muuseumile oma isa mälestustel põhineva raamatu "Vabadusiha"

11. detsembril 2007 külastasin Audrus elavat Henno Miidot, kes on Eesti mereväe kapteni Eustaatius Miido poeg. Minu külaskäigu ajendiks sai Vilve Kiisleri kiri, kes oma kirjas rääkis Seli külast pärit tuntud mereväe kaptenist Eustaatius Miidost ning sellest, et tema poeg Henno Miido on koostanud oma isa märkmetele tuginedes põneva raamatu.

 

Külaskäik kujunes väga meeleolukaks ning nüüdsest on huvilistel võimalus Tõstamaa muuseumis lugeda või laenutada Henno Miido raamatuid "Vabadusiha" ja "Rahvakooliõpetaja Hans Osvet ja pere".

 

Henno Miido koostas oma isa märkmetele tuginedes raamatu "Vabadusiha", kus on juttu nii Miidode perest, nende elu-olust kui ka Eesti Vabadussõjast.

 

Henno Miido raamat "Rahvakooliõpetaja Hans Osvet ja pere" räägib aga tema emapoolsest suguvõsast, konkreetsemalt Henno vanaisast.

 

Lisaks raamatutele "Vabadusiha" ja "Rahvakooliõpetaja Hans Osvet ja pere" on Henno Miido koostanud ka raamatu "Elujõud", milles ta kirjeldab oma mälestusi seoses 14.juuni 1941 küüditamisega Siberisse ning milline oli elu kaugel Venemaal.

 

Pikemalt loe artiklit Henno Miidost ja tema raamatutest Pärnu Postimehest.

 

11. augustil 2007 toimus Tõstamaa vallapäevade raames Kolme valla piirikivi ja Ermistus asunud endise vallamaja külastamine koos Vaike Hanguga

Tõstamaa vallapäevade raames toimus koos Vaike Hanguga Kolme valla piirikivi ja endise Ermistus asunud vallamaja külastamine. Üritus osutus üle ootuste populaarseks, kus osalejaid natuke üle 30.

 

*Fotol Kolme valla piirikivi (Liina Käär)

 

Lisaks etendasid Tõstamaa mõisa isetegevuslased ehk näitemänguselts "Tõstamaa Tutid" taaskord etenduse Tõstamaa ajaloost "Tuttjunlaste elust Testamal".

 

28. juuli 2007 Tõstamaa valla Muuseumipäev


Tõstamaa valla Muuseumipäev toimus 28.juulil, mille jooksul oli võimalus osaleda paljudel erinevatel üritustel. Päev algas muinasjutuhommikuga lastele, sellele järgnes Eve Käär'i rabafotode näituse avamine ning käsitöötoa avamine. Käsitöötuba oli kõigile huvilistele avatud pärastlõunani ning seal oli võimalik tegeleda nii klaasi- kui kangamaaliga. Lisaks rabafotode näitusele avati uudistamiseks ka näitus "Presidendi kojutulek", mis andis ülevaate Eesti esimese presidendi Konstantin Pätsi säilmete otsingutest Venemaal ning nende kodumaale toomisest. Näitusel esines põhjaliku ja kaasahaarava loenguga ajaloolane Küllo Harjakas.

 

Seejärel toimus mõisaekskursioon, kus mõisakooli direktor Toomas Mitt rääkis põhjalikult mõisa ajaloost ja näitas külastajatele mõisa kauneid ruume.
Edasi oli soovijatel võimalus osaleda erinevatel ekskursioonidel Selistesse ja Kastnasse, Tõstamaa metsadesse, tutvuda Tõstamaa aleviku vaatamisväärsustega või uudistada Tõhela Koduloopööningut ja sealseid huviväärsusi.

 

Muuseumipäeva võttis kokku pargikontsert koos ansambliga Indigolapsed ning mõisa näitemänguseltsi Tõstamaa Tutid etendus Tõstamaa ajaloost ehk "Tuttjunlaste elust Testamal".
Muuseumipäeva toetas Pärnumaa Kohaliku Omaalgatuse Programm.

 

Juuni - september 2007 oli Tõstamaa mõisa korstnasaalis avatud "Pruutkleitide näitus"

Näitusel olid eksponeeritud Tõstamaa valla ja siinsete inimestega seotud pruutide kleidid aastatest 1950-2005. Näituse idee sai alguse sellest, kui üks kohalik elanik annetas muuseumile kolm vanaaegset huulepulka. Algselt plaaniti korraldada näitus, kus oleks eksponeeritud erinevad rõivad, pesu, kosmeetika jms möödunud aegadest ning mis annaks aimu sellest, mida naised oma riidekirstudes ja -kappides hoidnud on.

 

Näituse jaoks materjali otsima hakates selgus, et paljud inimesed on oma vanad riided, pesu, kosmeetika jms ära visanud, kuid pruutkleidid olid alles. Nõnda juhtuski, et nn "Naistetoa" - näituse asemel sündis "Pruutkleitide näitus." *Fotol Pruutkleite näituselt

 

16. juuni 2007 avalik loeng "Eesti raha läbi ajaloo"

2007.aasta juunikuus sai taasiseseisvunud Eesti Vabariigi raha, Eesti kroon, 15-aastaseks. Milline on aga olnud rahaga seotud ajalugu Eesti territooriumil läbi aegade, sellest andis ülevaate tunnustatud ajaloohuviline Agu Lasn.

 

25. mai 2007 Urbanipäeva pidu ning vanatehnika näituse avamine

Urbanipäeva peol avati Tõstamaa Rahvamajas vanatehnika näitus, kus eksponeeriti nõukogude aegset kodutehnikat ja tööriistu. Lisaks näituse avamisele näidati peosaalis külalistele kino ehk endisaegseid ringvaateid.

 

Kuigi üritusel osalenuid palju ei olnud, käidi näitust hiljem arvukalt vaatamas. Kindlasti oli üheks huvitavamaks eksponaadiks ka nõukogude aegne mootorratas.

 

Mai - juuni 2007 näitus "Kas religioon või mitte?"

Näitusel olid eksponeeritud ühelt poolt 20.sajandi algusest kuni tänapäevani ilmunud kristlikke teoseid: Piiblid, lauluraamatud, palveraamatud jms ning teiselt poolt Nõukogude Liidu propaganda kirjandus.

 

Näituse koostamisel olid abiks Laine Mändla, Helga Randmaa, Eve Käär, Mari Lühiste, Naima Tõnisson, Kati Jõe.

 

15. märts 2007 avalik loeng "Aleksander Stael von Holsteini elu ja tegemised"

15. märtsil toimus järjekordne Tõstamaa muuseumi avalik loeng ning sel korral räägiti Tõstamaa mõisa viimasest omanikust Aleksander Stael von Holsteinist, kelle sünnist on möödunud tänaseks 130 ja surmast 70 aastat.

 

Lektoriks oli TÜ Orientalistikakeskuse teadur Märt Läänemets, kes tunni aja jooksul andis ülevaate viimase mõisaomaniku elust ja tegemistest ning seejärel tutvustas sanskriti keelt, mille uurimisega ka Aleksander Stael von Holstein tegeles.

*Fotol Märt Läänemets

Lisaks loengu läbiviimisele kinkis Märt Läänemets Eesti Akadeemilise Orientalistikaseltsi poolt SA Tõstamaa Mõisale orientalistikaga seotud raamatuid, mida on igal huvilisel võimalik laenutada Tõstamaa Keskkooli raamatukogust.

 

Eesti Akadeemilise Orientalistikaseltsi poolt kingitud raamatute nimekiri:

 

  • Dhammapada. Buddha mõttesalmide jada. Paali keelest tõlkinud ja saatesõna ning sõnaseletused kirjutanud Linnart Mäll
  • Bhagavadgita. Sanskriti keelest tõlkinud ja kommenteerinud Linnart Mäll
  • Ida mõtteloo leksikon. Lõuna-, Ida- ja Sise-Aasia. Linnart Mäll, Märt Läänemets, Teet Toome
  • Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi aastaraamat 2006
  • Tsangjang Gjatso VI dalai-laama "Nukrad armastuslaulud"
  • Budismi pühad raamatud I
  • Budismi pühad raamatud II
  • Linnart Mäll "Studies in the Astasaharsika Prajnaparamita and other essays"

 

Märts - aprill näitus "Piltpostkaarte aastatest 1919 - 1940"

Märtsist kuni aprilli lõpuni oli mõisa korstnasaalis eksponeeritud postkaardid alates 1919. aastast kuni 1940 .aastani. Välja oli pandud erinevaid jõulukaarte, leerikaarte, sünnipäevakaarte ja palju muud. Postkaardid pärinesid Naima Tõnissoo kogust.

 

23. veebruar 2007 avalik loeng "Unustatud tervisehädad"

Loengul räägiti haigustest ja hädadest, mis möödunud sajanditel on nõudnud tuhandet, kui mitte miljonite inimeste elu. Näljahädadest, katkust, pidalitõvest ja difteeriast andis ülevaate Tõstamaa Tervisekeskuse abiarst Eve Käär.

 

26. detsembril 2006 toimus Tõstamaa muuseumi avaüritus

algus

 

Ürituse avas sõnavõtuga
SA Tõstamaa Mõis juhatuse esimees Toomas Mitt,
millele järgnes etendus"700 aastat elu Testamal". 

 

Etenduses osales ka ansambel Uisapäisa Türilt. Peale etendust avati muuseumiruumid kõikidele külalistele.

*Fotol Muuseumi avaürituse külalised